دکتر سیدمهدی طبایی در گفت وگو با روابط عمومی علوم پزشکی تهران: ایجاد هر نوع ضایعه جدید در پوست را جدی بگیرید/ اشعه آفتاب مهم ترین فاکتور سرطان پوست لیزر باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد نمی شود

دکتر سیدمهدی طبایی در گفت وگو با روابط عمومی  علوم پزشکی تهران:  ایجاد هر نوع ضایعه جدید در پوست را جدی بگیرید/ اشعه آفتاب مهم ترین فاکتور سرطان پوست لیزر باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد نمی شود

روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران - دکتر سیدمهدی طبایی، متخصص پوست، مو و زیبایی ضمن تأکید بر ضرورت حفظ سلامت پوست با دوری از استفاده بی رویه از اقلام آرایشی، درخصوص سرطان پوست، مشاوران پوست در داروخانه ها و لیزردرمانی نکاتی را مورد بررسی قرار داد.

دکتر سیدمهدی طبایی در گفت وگو با روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، درباره تأثیر استفاده از لوازم آرایشی بر پوست، اظهار کرد: ایران یکی از کشورهای پر مصرف لوازم آرایشی در دنیاست، بخشی از علت این پیشگامی شاید به احساس نیاز افراد جامعه و نوع فرهنگ ها برمی گردد و بخشی دیگر احتمالا به دلیل سیاستگذاری های بهداشتی و درمانی یا سیاستگذاری های اقتصادی است.

ورود اقلام آرایشی و بهداشتی به کشور بسیار بالاست

وی ادامه داد: برخی از این اقلام آرایشی، با توجه به موادی که در آن به کار رفته میتواند از طریق پوست جذب  و داخل خون شده و در سراسر بدن گسترش پیدا کردهبنابراین می توانند عوارض سیستمی هم برای بدن انسان داشته باشند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: با توجه به عوارض بعضاً جبران ناپذیر استفاده بیش از اندازه و نامناسب از اقلام آرایشی، ضروری است مصرف کنندگان حتماً از مراکز معتبر مایحتاج خود در این زمینه را تهیه کرده، از اقلامی استفاده کنند که استانداردهای لازم را از مراکز ذی صلاح در کشور دریافت می کنند  تا از این طریق بتوانند عوارض را به حداقل برساند.

مشاوران پوست در داروخانه ها و ویزیت پوستی این افراد چقدر اعتبار دارد؟

دکتر طبایی در مورد مشاوران پوست در داروخانه ها و میزان اعتبار ویزیت پوستی این افراد، بیان کردتوصیه ما این است که اگر کسی دچار عارضه و مشکل پوستی است یا دارای کمترین نشانه ها مانند خشکی، خارش، التهاب و ... در پوست است حتماً به پزشک متخصص مراجعه کند تا نوع عارضه پوستی تشخیص داده شود و بر مبنای آن دارو یا محصول پوستی تجویز گردد

اشعه آفتاب مهم ترین فاکتور سرطان پوست

وی در مورد سرطان پوست و مبتلایان به این نوع از سرطان، گفت: سرطان پوست جزو شایع ترین سرطان ها در میان انسان هاست که انواع و اقسام مختلفی دارد. مهمترین فاکتور در ایجاد سرطان پوست که تا به امروز ثابت شده، فاکتور محیطی یا به عبارتی اشعه آفتاب است، البته استعداد ژنتیکی نیز در ایجاد این سرطان ها نقش موثری دارد و این علت قابل انکار نیست

ایجاد هر نوع ضایعه جدید در پوست ممکن است مرتبط با سرطان پوست باشد

وی تصریح کرد: خوشبختانه شایع ترین سرطان پوست کشنده نیست و در میان کسانی ایجاد می شود که به واسطه شغل در معرض نور آفتاب قرار دارند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی در مورد لیزر درمانی و ضرورت استفاده از این نوع درمان گفت: لیزر یک تکنولوژی در حوزه پزشکی است که از آن به عنوان ابزار درمانی یا کمک درمانی استفاده می شود؛ این ابزار به خودی خود مفید یا مضر نیست بلکه فایده یا زیان آن به نوع استفاده از این ابزار بستگی دارد.

استفاده از لیزرها حتماً باید براساس قانون و دانش امروز پزشکی باشد

دکتر طبایی افزود: گاهی استفاده نامناسب از لیزرها توسط افراد غیر متخصص باعث ایجاد عوارض کوتاه مدت یا بلند مدت برای سلامت شخص می شود بنابراین حتماً باید استفاده از لیزرها براساس قانون و دانش امروز پزشکی باشد و این درمان توسط افرادی صورت گیرد که تخصص لازم را در این زمینه دارند.

 وی در مورد دلیل ورود آسان دستگاه های لیزر به کشور، اظهار کرد: متأسفانه امکان یا انگیزه نظارت بر ورود دستگاه های لیزر به کشور وجود ندارد و همین امر سبب شده تا سودجویان به اقدام غیر قانونی و غیر تخصصی خود ادامه دهند این در حالی است که شاهدیم تعداد کسانی که از اقدامات درمانی غیر مجاز لیزر توسط غیر متخصصان در مراکز غیر معتبر آسیب دیده اند روز به روز در حال افزایش است.

لیزر از لحاظ علمی ابزاری نیست که باعث از بین رفتن دائمی موها شود

دکترطبایی در مورد اینکه پس از لیزر موهای زائد چند درصد احتمال بازگشت رشد مو وجود دارد، اظهار کرد: لیزر از لحاظ علمی ابزاری نیست که باعث از بین رفتن دائمی موها شود بلکه کاهش تعداد موها را ایجاد می کند و حتی در برخی از مناطق بدن می تواند برگشت پذیر هم باشد به دلیل اینکه بخشی از موهای زائد ممکن است به علت وجود یک عارضه یا زمینه داخلی به وجود آید که در این مورد ارایه خدمات لیزر حتماً باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد. به طور کلی تبلیغ در مورد اینکه لیزر باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد می شود، درست و علمی نیست.

 

انتهای پیام


نظر شما :